RADYU

Yaşar Üniversitesi Radyosu

Current track

Title

Artist


NEREDEN EDEBİYAT

Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Nereden Edebiyat’ın bu bölümünde konuğumuz, genellikle absürt kurgu ya da suç kurgusu türünde eserler üreten ABD’li yazar, şair ve senarist Paul Auster.

Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Nereden Edebiyat’ın bu bölümünde konuğumuz, edebiyatta bilim kurgu türünün öncülerinden biri olarak kabul edilen, onlarca yıl hem yetişkinleri hem de çocukları eserleriyle büyütmüş Fransız yazar Jules Verne.

 Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Nereden Edebiyat’ın bu bölümünde konuğumuz, eserlerinde feminizmi ve kadın hislerini oldukça etkili bir biçimde işleyen, hayatı boyunca babası gibi yazar olmayı isteyen ve edebiyat dünyasında önemli bir iz bırakan yazar Virginia Woolf.

 Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Nereden Edebiyat’ın bu bölümünde konuğumuz, edebi dehasıyla dünya edebiyatını hikaye türünde oldukça ileri taşıyan, özellikle gotik edebiyata katkılarıyla öne çıkan yazar Edgar Allan Poe.

  Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Nereden Edebiyat’ın bu bölümünde konuğumuz Büyük Birader, çift-düşün, yeni söylem gibi kavramları hayatımıza katan, dünyaca ünlü “1984” romanının yazarı Eric Arthur Blair veya bilinen adıyla George Orwell.

 Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Nereden Edebiyat’ın bu bölümünde konuğumuz romantizm akımına bağlı şair, romancı, oyun yazarı ve en büyük Fransız yazarlardan biri kabul edilen Victor Hugo.

 Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Nereden Edebiyat’ın bu bölümünde konuğumuz Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının en önemli yazarlarından, Server Bedi olarak da bildiğimiz, bu takma isimle pek çok roman kaleme almış olan Peyami Safa.

 Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Nereden Edebiyat’ın bu bölümünde edebiyat dünyasına kazandırdığı tiyatro eserleriyle tanınan ve aynı zamanda hekim kimliğiyle öne çıkan, büyük Rus yazar Anton Çehov’u konuk alıyoruz.

Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Sena Yeşil’in sunumuyla gerçekleşen Nereden Edebiyat’ın bu bölümünün “konuğu” denizlere olan tutkusuyla öne çıkan Amerikalı gazeteci ve roman yazarı Jack London.

Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Sena Yeşil’in sunumuyla gerçekleşen Nereden Edebiyat’ın bu bölümünün “konuğu” edebiyat dünyasının önemli isimlerinden Stefan Zweig. Hayatından önemli noktaları dinlediğimiz bu bölümde Stefan Zweig’in hem eserleri, hem de savaş karşıtı bir görüşe sahip olmasının arkasında yatan hikayesi hakkında fikir sahibi oluyoruz.