RADYU

Yaşar Üniversitesi Radyosu

Current track

Title

Artist


NE NEDENMİŞ

 Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Bu bölümde kahvenin bulunma hikayesinden başlayıp, çeşitli medeniyetler tarafından yasaklanmasına kadar uzanan tarihinden bahsediyoruz.

Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠ Bu bölümde dünyada gizemini hala koruyan yerlerden birisi olan Mariana Çukuru hakkında bilgiler ediniyoruz ve yakın zamanda dibinde bulunan gizemli bir cam şişenin o derinlikte nasıl sağlam kaldığını açıklıyoruz.

Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠⁠ Bu bölümde insanlık var olduğundan beri merak konusu olan uzay ve hakkında yapılan ilk çalışmalara değiniyoruz. Uzaya gönderilen ilk hayvan hakkında bilgi ve soğuk savaş döneminde yaşanan uzay rekabeti de bölümün konusu oluyor.

Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠⁠ Yağmur Melisa Kalkan’ın sunumuyla bu bölümde insanlık var olduğundan beri gizemini hala koruyan, üstüne defalarca kez araştırmalar, çalışmalar yapılan ancak hala tam olarak çözülememiş bir kavramı ele alıyoruz: Rüyalar.

Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠⁠ Yağmur Melisa Kalkan’ın sunumuyla bu bölümde tarih boyunca hep ilgi çekici ve gizemli bir konu olarak kalmış olan mumyalama işleminin nedenlerine, nasıl yapıldığına ve arkasındaki bilime kısa bir bakış atıyoruz.

Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠⁠ Yağmur Melisa Kalkan’ın sunumuyla bu bölümde hepimizin hayatında en az bir kere başına gelen, yaşadığımız bir olayı daha önce yaşamış olma hissinin, yani “Dejavu”nun sebeplerini öğreniyoruz.

Yaşar Üniversitesi Spotify’da⁠ Yağmur Melisa Kalkan’ın sunumuyla bu bölümde güvercinlerin haberleşme aracı olarak kullanılmasının arkasındaki bilimi öğreniyoruz.