RADYU

Yaşar Üniversitesi Radyosu

Current track

Title

Artist


ENGİZİSYON KARŞISINDA BİR RESSAM: VERONESE (12 MART 2020)

Written by on 12 Mart 2020

Kutsal Kitap’tan gelen bir metin ve bu metne ressamın getirdiği bir yorum, adına Engizisyon denen ve Batı’da Orta Çağ’da başlayan bir süreçte düşünmeye ve eleştirel yaklaşıma tavizsiz tepkiyi temsil eden bir kurum ile 16. yüzyılın Venedik’inin önde gelen ressamlarından Veronese’yi karşı karşıya getirmiştir. Artık Orta Çağ gerilerde kalmıştır ancak Kilise, Kuzey’den yayılan Reformasyon baskısını üzerinde hissetmekte ve Katolik inancını var gücüyle savunmaktadır. Hristiyan inancında ve resim programında özel bir yere sahip olan İsa’nın havarileriyle yediği son yemeğe Veronese’nin getirdiği yaklaşım, otoritenin kuralları ve sanatçının özgür yaratıcılığı arasında, resmin değiştirilmesini dikte eden bir mücadele alanına dönüşmüş, ancak ressam bu mücadeleden yaratıcı, ince bir manevra ile kurtulmayı bilmiştir.

Bu bölümde Veronese’den söz edeceğiz ve mutlak dinsel otoriteyi temsil eden Engizisyondan nasıl kurtulduğunu konuşacağız.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Kahyaoğlu’nun hazırlayıp sunduğu Sanatın Tadı’nın yeni bölümü her perşembe 14.00’te; tekrarı her pazartesi 11.00’de radYU’da.

Sanatın Tadı’nın diğer bölümlerini dinlemek için tıklayınız.


Continue reading

Previous post

11 MART 2020


Thumbnail