HABERLER

Konak’ta “Bi Dünya Ses” Buluşması

Farklı kültürlerin ezgisi İzmir’de buluştu.

 

Konak Belediyesi bugüne kadar benzeri yapılmamış bir etkinliğe imza attı. Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu işbirliğiyle düzenlenen ‘Konak’ta Bi Dünya Ses’ adlı konser ile yolu bir şekilde İzmir’e düşmüş 14 farklı ülkeden müzik sevdalıları aynı sahnede buluştu.

Müziğin evrenselliğini ve barışçıl dilini yansıtan ‘Konak’ta Bi Dünya Ses’ konserine Türkiye’nin yanı sıra Ekvador, Filistin, Güney Kore, Hollanda, Hindistan, İran, İskoçya, Japonya, Küba, Malavi, Meksika, Sudan ve Yunanistan’tan müziğe gönül vermiş 25 sanatçı katıldı. 14 ülkeden konukların yanı sıra Afro-Türk, Laz ve Çerkez kökenli Türk vatandaşları da konserde sahne aldı. Sanat yönetmenliğini Kamil Kaya’nın yaptığı iki bölümden oluşan konsere İzmirliler yoğun ilgi gösterdi. Salon hınca hınç dolarken pek çok kişi de konseri ayakta izlemek zorunda kaldı.

 

Dünya sesleri İzmir’de buluştu.

 

Her biri farklı hikayeye sahip isimlerin sahne aldığı konser büyük beğeni topladı. Yerel kıyafetleriyle sahneye çıkan ve çoğunluğu amatör olan müzisyenlere Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu Orkestrası eşlik etti. Gecede sahne alanlar arasında İzmir’e bir Meksika restoranı açma hayali ile gelen Meksikalı Heidi Olivia Banuelos’dan üniversitede okumak için İzmir’e gelmiş Hintli Richie Vinoth Ramanan’a kadar pek çok farklı isim vardı. Çoğu amatör olan isimlerin sahne aldığı konserde Kübalı sanatçı İbis Maria ve Ekvadorlu Jose Jaime Picuasi Chiza, Luis Tituana, Laurentina Mautalvo’dan oluşan üçlü grup da başarılı performanslarıyla renk kattı.

 

Kaynak: medyaege.com.tr

Comments are closed.